- Vědecký název taxonu
- Larix occidentalis
- Odrůda
- -
- Český název
- modřín západoamerický (západní)
- Synonyma (zahradnicky používaný název)
- nepoužívají se.
- Komponované celky v areálu ZF
- -
- Seznam štítků
Biogeografické regiony
- Biogeografické regiony
- Cirkumboreální oblast a oblast Skalistých hor (severozápad SA)
- Biogeografické regiony - poznámka
- přirozeně se vyskytuje od jižní části Britské Kolumbie v Kanadě až po severní části USA, roste v horských oblastech například na území států Washington, Oregon či Montana.
Zařazení
- Pěstitelská skupina
- Jehličnatý strom opadavý
- Životní forma
- Fanerofyt
Popisné a identifikační znaky
- Habitus
- 35-40 m velký strom, nejprve s kuželovitou, v dospělosti se široce kuželovitě vejčitou korunou a s větvemi vodorovně rozloženými, jen na koncích vystoupavými, drobné větvičky závojovitě nící, celkově připomínající Larix decidua.
- Výhony
- oranžově hnědé, někdy žlutooranžově hnědé, v mládí v rýhách řidce chlupaté, s četnými brachyblasty.
- Pupeny
- tmavěhnědé, kulovitě zaoblené, pryskyřičnaté, s krycími šupinami na konci vykousanými.
- Listy
- vyrůstají ve shlucích z brachyblastů (zpravidla po 15-40 ks) nebo vzácněji na letorostech i jednotlivě, zpravidla 25-45 (50) x 1 mm velké, zřetelně kýlnaté, téměř trojúhelníkovité, tuhé, na líci světle šedozelené, na rubu s málo výraznou kresbou (bělavými řadami průduchů), na podzim žluté až hnědožluté.
- Plody
- vejčitě protáhlé šištice dosahují délky 2,5-4 cm, přičemž jsou nápadné zejména vyniklými podpůrnými šupinami, ty svoji délkou přesahují plodní šupiny, od větvičky jsou v době zralosti odstáté takřka v pravém úhlu, na vnější straně plodních šupin jsou pak šištice minimálně z jedné poloviny chlupaté.
- Možnost záměny taxonu (+ rozlišující rozhodný znak)
- Larix decidua - výhony lesklé, lysé, žluté či hnědožluté, pupeny pryskyřičnaté, vejčitě kuželovité, jehlice 15-30 x 0,7-1 mm velké, svěže zelené, na rubové straně bez výraznější kresby, šištice málo zřetelně rozevřené, plodní šupiny na koncích zaoblené a slabě dřípaté, na okraji taktéž jemně zvlněné, ale přímé, bez vyniklých podpůrných šupin; Larix gmelinii - výhony žluté až oranžovožluté, zpravidla lysé, jen někdy řidce chlupaté, slabě ojíněné, pupeny suché a dvojbarevné, jehlice 15-30 x 1-1,5 mm velké, nasivělé, na rubu kýlnaté se dvěma nápadnými bělavými pruhy průduchů, šištice vejcovité, široce rozevřené, plodní šupiny zaoblené, na konci uťaté a na vnější straně lysé.
- Dlouhověkost
- středněvěký
Nároky na stanoviště
- Faktor světla - slunce
- ✓
- Faktor světla - poznámka
- světlomilný druh, který toleruje jen dílčí zastínění, při nedostatku světla brzy ztrácí jehlice i větve.
- Faktor tepla
- plně mrazuvzdorný, pěstebně vhodný především do oblastí II-V., podobně jako ostatní modříny dokáže dobře prosperovat i na větrných lokalitách a na průvanu.
- Faktor vody
- upřednostňuje polohy se stabilní a dostatečně vysokou vzdušnou i půdní vlhkostí, na suchých stanovištích se mu nedaří.
- Faktor půdy
- mezi modříny poněkud náročnější druh, pro jehož pěstování jsou vhodnější hlubší živné půdy, horším podmínkám je přizpůsobivý.
Užitné vlastnosti
- Období hlavního estetického projevu
- V-X.
- Použití
- dosud jen málo používaný druh zajímavý svými neobvyklými šišticemi, atraktivní jako zajímavost či solitéra do větších objektů zeleně.
- Choroby a škůdci
- významnější se nevyskytují.
- Růstové i jiné druhově specifické vlastnosti
- podobně jako většina ostatních modřínů toleruje znečištěné prostředí a může být ohrožen vytloukáním zvěří (srnčí), rychle rostoucí dřevina.
Množení
- Množení
- Přímý výsev, Roubování, Roubování - Kopulace a Roubování - Za kůru
- Množení - poznámka
- množen je prakticky pouze původní druh - většinou generativně, někdy i roubováním na L. decidua.
Komentáře
Pro přidání komentáře se prosím nejdříve přihlaste. Přihlásit