Vědecký název taxonu
Pinus jeffreyi
Jména autorů, kteří taxon popsali
Grev. et Balf. ex. Murr.
Odrůda
-
Český název
borovice Jeffreyova
Synonyma (zahradnicky používaný název)
nepoužívají se
Autor
Pavel Bulíř
Komponované celky v areálu ZF
-
Seznam štítků

Biogeografické regiony

Biogeografické regiony
oblast Sierra Madre (jihozápad SA)
Biogeografické regiony - poznámka
rozšířena v jihozápadní části USA, především v horských oblastech na území států Kalifornie, Oregon, Nevada a částečně Mexiko.

Zařazení

Pěstitelská skupina
Jehličnatý strom stálezelený
Životní forma
Fanerofyt

Popisné a identifikační znaky

Habitus
20-30 (35) m velký strom, s poněkud řídkou v mládí kuželovitou, později široce vejčitě kuželovitou korunou, ve vysokém věku až zploštělou, má hrubou štětkovitou texturu, větve jsou zpravidla postaveny nápadně přeslenitě a víceméně v horizontální rovině.
Výhony
tlusté, mladé letorosty a jednoleté výhony jsou bělavě modravé až sivěmodré, ve druhém roce hnědnou, na řezných ranách voní po citrusových plodech.
Pupeny
vejčité až podlouhle válcovité červenohnědé, suché.
Listy
jehlice upořádané po třech ve svazečku, tuhé a pichlavé, 120-200 x 1,5-2 mm velké, namodrale až šedozelené, nahloučené štětkovitě na koncích větví, pochvy jsou šedočerné a vytrvalé, životnost jehlic je poměrně krátká - zhruba 2-3 roky.
Plody
atraktivní světle hnědé šištice jsou vejčitě kuželovité a mohutné (12-25 x 6-8 cm velké), na větvičkách jsou postaveny jednotlivě nebo ve shlucích po dvou až pěti kusech, štítky plodních šupin jehlancovitě vystouplé a nápadně rýhované, na konci s tenkým na zpět zakřiveným hrotem.
Kůra a borka
zprvu šedohnědá, poměrně tenká a kostečkatě rozpukaná, později ve stáří podélně až deskovitě brázditá, ve spodních vrstvách skořicově hnědé barvy.
Možnost záměny taxonu (+ rozlišující rozhodný znak)
Pinus ponderosa - mohutnější vzrůstem, výhony zelenavě hnědé, bez ojínění, na řezu vonící po terpentinu, jehlice poněkud delší (až 250 mm) a tmavězelené, pupeny pryskyřičnaté, šištice menší a při opadu zanechávající na větvičce spodní věnec plodních šupin.
Dlouhověkost
dlouhověká

Nároky na stanoviště

Faktor světla - slunce
Faktor světla - poznámka
výrazně světlomilný druh, snadno vyvětvuje a ztrácí jehlice.
Faktor tepla
částečně mrazuvzdorná, méně však oproti Pinus ponderosa, vyžaduje spíše chráněná stanoviště, vhodná především do oblastí I-II.
Faktor vody
poměrně nenáročný a přizpůsobivý druh, snáší jak velmi suchá stanoviště, tak i nízkou vzdušnou vlhkost, obvzlátě je-li na půdách dostatečně hlubokých.
Faktor půdy
toleruje i chudá stanoviště, rovněž tak písčitá či kamenitá, půdy však vyžaduje hlubší, ideální jsou stanovitě s průměrnou živností.

Užitné vlastnosti

Období hlavního estetického projevu
X-III
Použití
solitéry a řídké skupiny, především jako doplňková dřevina, vhodná skrze svou velikost zejména do větších objektů, atraktivní ve vyšším věku svou borkou a zejména pak mohutnými šišticemi.
Choroby a škůdci
mohou se vyskytovat především houbové choroby na jehlicích, zvláště v oblastech s vyšším infekčním tlakem.
Růstové i jiné druhově specifické vlastnosti
toleruje znečištění i městské prostředí.

Množení

Množení
Přímý výsev, Roubování, Roubování - Kopulace a Roubování - Za kůru
Množení - poznámka
základní druh generativně, ale i roubováním na dvoujehličkaté mrazuvzdornějí borovice, kultivary roubováním - pěstují se zřídka.

Celky sbírek

Celky sbírek v areálu ZF

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejdříve přihlaste. Přihlásit

Žádná položka nenalezena