- Název taxonu
- Pinus jeffreyi
- Vědecký název taxonu
- Pinus jeffreyi
- Český název
- borovice Jeffreyova
- Synonyma (zahradnicky používaný název)
- nepoužívají se
- Kategorie
- Druh
- Nadřazená kategorie
- Pinus
Biogeografické regiony
- Biogeografické regiony
- oblast Sierra Madre (jihozápad SA)
- Biogeografické regiony - poznámka
- rozšířena v jihozápadní části USA, především v horských oblastech na území států Kalifornie, Oregon, Nevada a částečně Mexiko.
Zařazení
- Pěstitelská skupina
- Jehličnatý strom stálezelený
- Životní forma
- Fanerofyt
Popisné a identifikační znaky
- Habitus
- 20-30 (35) m velký strom, s poněkud řídkou v mládí kuželovitou, později široce vejčitě kuželovitou korunou, ve vysokém věku až zploštělou, má hrubou štětkovitou texturu, větve jsou zpravidla postaveny nápadně přeslenitě a víceméně v horizontální rovině.
- Výhony
- tlusté, mladé letorosty a jednoleté výhony jsou bělavě modravé až sivěmodré, ve druhém roce hnědnou, na řezných ranách voní po citrusových plodech.
- Pupeny
- vejčité až podlouhle válcovité červenohnědé, suché.
- Listy
- jehlice upořádané po třech ve svazečku, tuhé a pichlavé, 120-200 x 1,5-2 mm velké, namodrale až šedozelené, nahloučené štětkovitě na koncích větví, pochvy jsou šedočerné a vytrvalé, životnost jehlic je poměrně krátká - zhruba 2-3 roky.
- Plody
- atraktivní světle hnědé šištice jsou vejčitě kuželovité a mohutné (12-25 x 6-8 cm velké), na větvičkách jsou postaveny jednotlivě nebo ve shlucích po dvou až pěti kusech, štítky plodních šupin jehlancovitě vystouplé a nápadně rýhované, na konci s tenkým na zpět zakřiveným hrotem.
- Možnost záměny taxonu (+ rozlišující rozhodný znak)
- Pinus ponderosa - mohutnější vzrůstem, výhony zelenavě hnědé, bez ojínění, na řezu vonící po terpentinu, jehlice poněkud delší (až 250 mm) a tmavězelené, pupeny pryskyřičnaté, šištice menší a při opadu zanechávající na větvičce spodní věnec plodních šupin.
- Dlouhověkost
- dlouhověká
Nároky na stanoviště
- Faktor světla - slunce
- ✓
- Faktor světla - poznámka
- výrazně světlomilný druh, snadno vyvětvuje a ztrácí jehlice.
- Faktor tepla
- částečně mrazuvzdorná, méně však oproti Pinus ponderosa, vyžaduje spíše chráněná stanoviště, vhodná především do oblastí I-II.
- Faktor vody
- poměrně nenáročný a přizpůsobivý druh, snáší jak velmi suchá stanoviště, tak i nízkou vzdušnou vlhkost, obvzlátě je-li na půdách dostatečně hlubokých.
- Faktor půdy
- toleruje i chudá stanoviště, rovněž tak písčitá či kamenitá, půdy však vyžaduje hlubší, ideální jsou stanovitě s průměrnou živností.
Užitné vlastnosti
- Období hlavního estetického projevu
- X-III
- Použití
- solitéry a řídké skupiny, především jako doplňková dřevina, vhodná skrze svou velikost zejména do větších objektů, atraktivní ve vyšším věku svou borkou a zejména pak mohutnými šišticemi.
- Choroby a škůdci
- mohou se vyskytovat především houbové choroby na jehlicích, zvláště v oblastech s vyšším infekčním tlakem.
- Růstové i jiné druhově specifické vlastnosti
- toleruje znečištění i městské prostředí.
Množení
- Množení
- Přímý výsev, Roubování, Roubování - Kopulace a Roubování - Za kůru
- Množení - poznámka
- základní druh generativně, ale i roubováním na dvoujehličkaté mrazuvzdornějí borovice, kultivary roubováním - pěstují se zřídka.
Celky sbírek
- Celky sbírek v areálu ZF