- Vědecký název taxonu
- Pinus parviflora
- Odrůda
- -
- Český název
- borovice drobnokvětá
- Synonyma (zahradnicky používaný název)
- nepoužívají se
- Komponované celky v areálu ZF
- -
- Seznam štítků
Biogeografické regiony
- Biogeografické regiony
- Čínsko-japonská oblast
- Biogeografické regiony - poznámka
- horské lesy Japonska, prakticky od severu země až na jih.
Zařazení
- Pěstitelská skupina
- Jehličnatý strom stálezelený
- Životní forma
- Fanerofyt
Popisné a identifikační znaky
- Habitus
- 6-10 (15) m velký strom, s hustou široce kuželovitou a nápadně etážovitě stavěnou korunou, zprvu rostoucí poněkud vystoupavě, později s větvemi vodorovně rozloženými, mnohdy zejména ve stáří s korunou malebně až nepravidelně stavěnou.
- Výhony
- zelenavě hnědé, později šedo hnědé, krátce chlupaté.
- Pupeny
- hnědo žluté, vejcovité s krátkou špičkou, nepryskyřičnaté.
- Listy
- upořádané po 5-ti ve svazečku, nahloučené na větvičce hustě, štětečkovitě, zejména na koncích výhonů, svazky jehlic nápadně srpovitě zprohýbané, jehlice mají na bočních stranách sivě zbarvené řady průduchů, při pozorování z dáli jsou modrozelené, v detailu na okraji jemně pilovité, zhruba (30) 40-60 (70) x 1 mm velké a tupě ukončené, pochvy 10 mm dlouhé, záhy opadavé - již v prvním roce.
- Plody
- červenohnědé, vejcovité, někdy protáhle vejcovité, šištice jsou 4-6 (8-10) cm velké, uspořádány na větvičce přisedle po 2-4 kusech, několik let na stromě vytrvávající, plodní šupiny řidce postavené, štítky plodních šupin popelavě zbarvené a na koncích zaoblené.
- Možnost záměny taxonu (+ rozlišující rozhodný znak)
- Pinus flexilis - vzrůstnější stromovitý druh s pravidelnější korunou, jehlice delší (40-80 x 1 mm velké), na okraji hladké (nedrhnou), rovné, řady průduchů na hřbetě - tedy méně vyniklé, šištice protáhlé 7-15 cm velké, dřevnaté, celkově robustnější; Pinus cembra - pravidelná vejčitá až kuželovitě vejčitá koruna, výhony hustě, rezavo hnědě chlupaté, později červenohnědé, šupiny pupenů s bělavým okrajem a slabě pryskyřičnaté, jehlice oddáleně pilovité, na hřbetní straně zelené, na vnitřní modravě bělavé.
- Dlouhověkost
- krátkověká až středněvěká
Nároky na stanoviště
- Faktor světla - slunce
- ✓
- Faktor světla - polostín
- ✓
- Faktor světla - poznámka
- druh méně náročný na světelný požitek, patří k výjimkám mezi borovicemi, dobře prosperuje jak na stanovištích plně osluněných, tak i polostinných.
- Faktor tepla
- poměrně dobře mrazuvzdorná, vhodná především do oblastí II-III (IV).
- Faktor vody
- poněkud náročnější druh, vyžadující vlhčí stanoviště, případně lokality se stabilní půdní vlhkostí (alespoň čerstvě vlhko), pro pěstování je vhodnější i vyšší vzdušná vlhkost, stanoviště suchá a vysychavá nejsou vhodná.
- Faktor půdy
- za předpokladu dostatku vláhy je na kvalitu půd nenáročná a obstojně roste i na půdách mělkých a kamenitých, optimální pro pěstování jsou však půdy hlinité, těžší a humóznější.
Užitné vlastnosti
- Období hlavního estetického projevu
- X-III
- Použití
- nápadné solitéry, do okrajů skupin, případně rozvolněné skupiny, k drobné zahradní architektuře, japonské zahrádky, bonsaje.
- Choroby a škůdci
- v oblastech s vyšším výskytem houbových chorob jehlic bývá často napadána rzemi, nápadně častěji v oblastech se sušším klimatem, v těchto lokalitách je žádoucí provádět i preventivní chemickou ochranu fungicidními přípravky.
- Růstové i jiné druhově specifické vlastnosti
- pomalurostoucí dřevina, toleruje městské znečištěné prostředí.
Množení
- Množení
- Přímý výsev, Roubování, Roubování - Kopulace a Roubování - Za kůru
- Množení - poznámka
- v České republice nejčastěji roubováním na běžnější 5-ti jehličkaté borovice, při volbě podnožového druhu je žádoucí zohledňovat rychlost růstu.
- Odrůdy
- ´Glauca´ - sivě modré zbarvení jehlic, štíhlejší koruna, až 10 m; ´Shirobana´- intenzivně namodralé jehlice, 8-10 m.
Celky sbírek
- Celky sbírek v areálu ZF
Komentáře
Pro přidání komentáře se prosím nejdříve přihlaste. Přihlásit