- Vědecký název taxonu
- Pinus banksiana
- Odrůda
- -
- Český název
- borovice Banksova
- Synonyma (zahradnicky používaný název)
- nepoužívají se
- Komponované celky v areálu ZF
- -
- Seznam štítků
Biogeografické regiony
- Biogeografické regiony
- Cirkumboreální oblast a Severoamerická atlantická oblast (východ SA)
- Biogeografické regiony - poznámka
- značně velký areál ve východní a střední části Kanady a kolem Velkých jezer v severovýchodní části USA, vyskytuje se od nížin až do pahorkatin
Zařazení
- Pěstitelská skupina
- Jehličnatý strom stálezelený
- Životní forma
- Fanerofyt
Popisné a identifikační znaky
- Habitus
- 5-20 m velký strom, vyznačující se poměrně velkou růstovou variabilitou, která je podmíněna nejen geneticky, ale také stanovištně. Známé jsou vedle stromovitých typů, také četné keřovitě rostoucí formy. Vedle jedinců s průběžnými rovnými kmeny, vytváří také četně vícekmenné či pokřiveně rostoucí typy. Vyznačuje se řídce stavěnou a nepřeslenitě uspořádanou korunou.
- Výhony
- zprvu žlutozelené, později na vyzrálých částech až červenohnědé, na některých stanovištích na terminálních výhonech dvojčlánkové. Hlavní výhon může vytvářet dva přesleny během jednoho vegetačního cyklu.
- Pupeny
- podlouhle vejčité až válcovitě protažené, silně pryskyřičnaté, často s pryskyřičnými krystaly na povrchu.
- Listy
- na větvičce poměrně řídce postavené a krátko vytrvávající (3 roky), žlutavě nebo světle zelené, pokroucené podél své vlastní osy, uspořádané po 2 jehlicích ve svazečku, vzájemně zakřivené, relativně krátké a tlusté (25-50 x 2 mm velké), jehlice ve svazečku od sebe navíc odstálé - tvořící otevřené písmeno "V".
- Plody
- šištice dosahují 3-5 cm, jsou asymetrické a dlouho vytrvávají na stromech, dokonce často i na již odumřelých větvích. Tvaru jsou podlouhle kuželovitého a uspořádány jsou zpravidla po 2-3 ks. Jejich světle hnědé štítky jsou s malým pupkem a bez ostnů.
- Možnost záměny taxonu (+ rozlišující rozhodný znak)
- Pinus contorta - mladé letorosty jsou slabě ojíněné, jehlice ve svazačku po dvou, ale poněkud delší (zpravidla 50-70 x 1,5-2 mm velké) a tmavě zelené, jehlice ve svazečku silně pokroucené a k sobě vzájemně přilehlé, štítky šištic s nápadnými ostny a alespoň na bázi zřetelně vyklenuté, rovněž dlouho vytrvávající na dřevině.
- Dlouhověkost
- středněvěká
Nároky na stanoviště
- Faktor světla - slunce
- ✓
- Faktor světla - poznámka
- snáší jen lehké přistínění, jednoznačně upřednostňuje stanoviště dostatečně osvětlená, při nedostatku světla rychle chřadne.
- Faktor tepla
- zcela mrazuvzdorná, vhodná především do oblastí I- III (IV.)
- Faktor vody
- velmi tolerantní druh rostoucí i na extrémně suchých stanovištích,nesnáší pouze půdy zamokřené.
- Faktor půdy
- velmi nenáročná, dobře roste i na půdách písčitých, kamenitých, devastovaných a obecně minerálně chudých, i na skalách, vyžaduje kyselé hodnoty pH.
- Faktor půdy - vápnostřežný
- ✓
Užitné vlastnosti
- Období hlavního estetického projevu
- X-III
- Použití
- především skupinové, na půdy chudé, devastované a do poloh silně degradovaných, vyniká v kontextu s kameny a hrubými materiály, také všude tam, kde může vyniknout její křivolaký růst a mnohdy řídký vzhled.
- Choroby a škůdci
- v oblastech se zvýšeným infekčním tlakem houbových chorob je vhodná chemická ochrana jehlic, zvláště u menších exemplářů.
- Růstové i jiné druhově specifické vlastnosti
- v prvních 20 letech života rychle roste, později naopak spíše pomalu rostoucí dřevina, dobře snáší znečištění a mětské prostředí, lesnicky využívána
Množení
- Množení
- Přímý výsev
- Množení - poznámka
- takřka výhradně generativně
Celky sbírek
- Celky sbírek v areálu ZF
Komentáře
Pro přidání komentáře se prosím nejdříve přihlaste. Přihlásit