- Vědecký název taxonu
- Chamaecyparis obtusa
- Odrůda
- -
- Český název
- cypřišek tupolistý
- Synonyma (zahradnicky používaný název)
- nepoužívají se
- Komponované celky v areálu ZF
- -
- Seznam štítků
Biogeografické regiony
- Biogeografické regiony
- Čínsko-japonská oblast
- Biogeografické regiony - poznámka
- přirozeně se vyskytuje v Japonsku.
Zařazení
- Pěstitelská skupina
- Jehličnatý strom stálezelený
- Životní forma
- Fanerofyt
Popisné a identifikační znaky
- Habitus
- 10-15 m velký strom, se široce kuželovitou hustou korunou a vodorovně rozloženými větvemi, které na koncích jemně převisají.
- Výhony
- na větvích jsou větvičky zpravidla vodorovně postavené a rozložené v jedné rovině. Nejslabší větévky jsou nápadně zploštělé, silnější na průřezu zaoblené.
- Listy
- dominantní šupinovité jehlice jsou v křížmostojných párech postavené, střechovitým způsobem uspořádané (větvičku kryjí jako tašky na střeše). Na lícové straně jsou nápadně leskle zelené, na rubu vždy s výraznou bělavou kresbou, která připomíná písmeno "Y" a kopíruje okraje jednotlivých listů. Ploché středové listy nemají zřetelné žlázky a navzájem se nedotýkají - jsou od sebe vzdáleny cca na 1,5 násobek jejich délky. Dlouhé, tupě ukončené, boční šupiny jsou vždy zřetelně přitisklé k větvičce.
- Plody
- zdřevnatělé kulovité šištice dosahují 8-10 mm v průměru a jsou složeny z osmi až deseti plodních šupin, které jsou zakončeny jen nevýrazným hrotem.
- Možnost záměny taxonu (+ rozlišující rozhodný znak)
- Chamaecyparis lawsoniana - kuželovitá až sloupovitá koruna, bujnější růst, boční šupinovité jehlice jsou zpravidla od větvičky slabě odstáté. Boční listy jsou navíc zřetelně delší než středové, jsou kýlnaté a navzájem se dotýkají. Na svrchní straně mají obvykle zelenou či sivozelenou matnou barvu, na rubu pak bělavou kresbu (někdy jen málo výraznou) doprovázející okraj listů a připomínající písmeno "X".
- Dlouhověkost
- středněvěký.
Nároky na stanoviště
- Faktor světla - slunce
- ✓
- Faktor světla - polostín
- ✓
- Faktor světla - poznámka
- ideální stanoviště představuje polostín, zejména mladé výsadby a výsadby, které mohou být poškozovány časně jarními mrazy (jižní expozice) se nedoporučují do otevřených poloh.
- Faktor tepla
- omezeně mrazuvzdorný druh, který je však mrazuvzdornější než Ch. lawsoniana. Doporučuje se především do výrobních oblastí II-III. V méně příznivých a tuhých zimách, zejména v předjaří může spíše slabě omrzat (nejmladší větvičky). K nejchoulostivějším patří kultivary pestrolisté a žlutolisté. Regenerovatelnost po namrznutí je dobrá.
- Faktor vody
- vyžaduje dostatečně vlhká a současně propustná stanoviště. Náročný na stabilní dostupnost půdní vody i vyšší vzdušnou vlhkost.
- Faktor půdy
- preferuje půdy hlinité a dostatečně živné. Na minerální kvalitu půd nejnáročnější cypřišek.
Užitné vlastnosti
- Období hlavního estetického projevu
- XI.-IV.
- Použití
- doplňkový druh, který je hojně používán, především v jeho četných kultivarech. Původní druh pěstován spíše zřídka, a to především solitérně nebo v rozvolněných skupinách. Vhodný do menších a intenzivněji udržovaných objektů zeleně a do zahradního detailu. Četné kultivary jsou předmětem tématických sortimentálních sbírek.
- Choroby a škůdci
- zejména v sušších oblastech trpí houbovými chorobami jehlic.
- Růstové i jiné druhově specifické vlastnosti
- pomalu rostoucí druh, toleruje znečištěné ovzduší.
Množení
- Množení
- Přímý výsev, Řízkování, Polovyzrálé řízky, Osní řízky, Bazální řízky, Roubování a Roubování - Za kůru
- Množení - poznámka
- původní druh obvykle výsevem, četné odrůdy řízkováním, vzácnější kultivary také roubováním.
- Odrůdy
- ´Coraliformis´- ploše kulovitá, provázkovitě převisající odrůda, 2-3 m; ´Crippsii´- zlatožluté zbarvení jehlic, široce kuželovitý vzrůst, 5-7 m; ´Filicoides´- větvičky připomínají listy kapradin, 3-5 m; ´Gracilis´- široce kuželovitý a zakrsle rostoucí typ s jemně převisavým habitem, 3 m; ´Kosteri´- široce kuželovitý a zakrslý, lehce zprohýbané větvičky, 2 m; ´Lycopodioides´- ploše kulovitý, řídce větvený typ jehož větvičky připomínají plavuň, 2-3 m; ´Nana´- zakrslý, kompaktní plochý keřík, 0,5 m; ´Nana Gracilis´ - kornoutkovitě zprohýbané větvičky, široce kuželovitý a zakrslý vzrůst, 3-4 m; ´Spiralis´- zakrslý typ, řídce větvený, větvičky se spirálovitě stáčí, 2 m.
Celky sbírek
- Celky sbírek v areálu ZF
- BZA - Hospodářská a zásobní zahrada / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Okolí správní budovy / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Panoptikum / Botanická zahrada a arboretum Brno
- Park - Velký okruh / Zámecký park v Lednici
- C 1: záhon vpravo od hlavního vchodu / ZF - C - Výsadby v okolí budovy C (vybrané kultivary se nachází směrem do ulice Valtická.)
- R: pozemky bývalého učiliště / ZF - R - Rozvojová plocha (vybrané kultivary rostou v pásu jehličnatých dřevin směrem ke kolejím.)
Komentáře
Pro přidání komentáře se prosím nejdříve přihlaste. Přihlásit