- Název taxonu
- Juniperus scopulorum
- Vědecký název taxonu
- Juniperus scopulorum
- Český název
- jalovec skalní
- Synonyma (zahradnicky používaný název)
- nepoužívají se
- Kategorie
- Druh
- Nadřazená kategorie
- Juniperus
Biogeografické regiony
- Biogeografické regiony
- Cirkumboreální oblast, oblast Skalistých hor (severozápad SA) a oblast Sierra Madre (jihozápad SA)
- Biogeografické regiony - poznámka
- rozšířen na suchých svazích a na skalách v rozsáhlé západní části Severní Ameriky, od Britské Kolumbie a Alberty na severu až po Texas a Oregon na jihu.
Zařazení
- Pěstitelská skupina
- Jehličnatý strom stálezelený
- Životní forma
- Fanerofyt
Popisné a identifikační znaky
- Habitus
- (8) 10-12 m velký strom, často i vícekmenného charakteru, s úzce kuželovitou, hustou a nízce nasazenou korunou, v mládí s vystoupavými větvemi, ve stáří s korunou nepravidelně zaokrouhlenou až kuželovitě vejčitou a relativně řídkou, s větvemi jen málo vystoupavými.
- Výhony
- poměrně tenké, zpravidla do 1 mm silné a jen nevýrazně čtyřhranné (až spíše zaoblené) na průřezu, po rozemnutí velmi výrazně aromatické.
- Listy
- nese povětšinou pouze šupinovité jehlice. Jehlicovité jehlice se vyskytují vzácně a jsou krátké (4-6 mm, uspořádány po dvou). Převažující šupinovité jehlice jsou nejčastěji tmavozelené či šedozelené (mohou být i modrozelené či žlutozelené), jsou kosočtverečně vejčité, špičaté, zhruba 2 mm dlouhé, na hřbetě mají vyniklou žlázku. K výhonu jsou pevně přitisklé, a to i u špičky.
- Plody
- rostliny bývají převážně jednodomé, někdy dvojdomé. Zdužnatělé šištice jsou kulovité nebo smáčkle kulovité, zhruba o velikosti 6-8 mm v průměru. Ve zralosti tmavomodré, zřetelně ojíněné. Dozrávají ve druhém roce.
- Možnost záměny taxonu (+ rozlišující rozhodný znak)
- Juniperus chinensis - výhony obvykle 1-1,5 mm silné, oblé, šupinovité jehlice jsou po okraji bělavě lemované a ukončené tupou špičkou. Špičky jehlic k výhonu přisedlé. Juvenilní jehlicovité jehlice uspořádány po 3 v přeslenu a zhruba 6-10 mm dlouhé. Šištice kulovité, modrobíle ojíněné, zrají 2 rokem; Juniperus virginiana - tenké výhony jsou nápadně čtyřhranné a tenké (do 1 mm), málo aromatické, šupinovité jehlice jsou na obvodu bez zřetelné kresby, zakončené ostrou a lehce od výhonu odstávající špičkou, jehlicovité listy vstřícně postavené 5-8 mm dlouhé, šištice vejčité, drobné, modravě ojíněné, dozrávají prvním rokem; Juniperus x media - keřovitě rostoucí druh, ploše rozprostřený růst.
- Dlouhověkost
- středněvěký
Nároky na stanoviště
- Faktor světla - slunce
- ✓
- Faktor světla - poznámka
- poměrně značně světlomilný druh, který v zastíněných partiích brzy ztrácí jehlice.
- Faktor tepla
- dobře mrazuvzdorný, v méně příznivých letech a zimách lehce omrzají konce větviček nebo nevyzrálé výhony, regeneruje však dobře, vhodný pro oblasti I-III. (problematické z pohledu mrazuvzdornosti mohou být některé intenzivně modře či žlutavě zbarvené odrůdy).
- Faktor vody
- značně nenáročný na vzdušnou i půdní vlhkost, suchovzdorný, nevhodné jsou snad jen příliš těžké a málo vzdušné půdy a půdy s vysokou hladinou podzemní vody (zmokřelé).
- Faktor půdy
- velmi nenáročný, dobře prosperuje i na chudých, písčitých a kamenitých podkladech, preferuje stanoviště bohatá na dostatek vápníku, ale obstojně roste i na podkladech kyselých.
Užitné vlastnosti
- Období hlavního estetického projevu
- XI-IV.
- Použití
- původní druh používán dosud relativně málo, poněkud hojněji až v posledních dvaceti letech. Četné v pěstování jsou zejména jeho některé odrůdy. Pěstují se především kultivary zajímavé barvou ojehličení a tvarem. Doplňkový druh, především do skupinového použití, ale i jako nápadná solitéra.
- Choroby a škůdci
- významnější se nevyskytují.
- Růstové i jiné druhově specifické vlastnosti
- dobře snáší znečištění a mětské prostředí.
Množení
- Množení
- Přímý výsev, Řízkování, Polovyzrálé řízky, Vrcholové řízky a Osní řízky
- Množení - poznámka
- původní druh obvykle generativně, četné kultivary především řízkováním.
- Odrůdy
- ´Blue Arrow´ - sloupovitá a sivě modrá odrůda, až 8 m; ´Blue Heaven´ - užší kuželovitá a intenzivně sivě modrá odrůda, až 6 m; ´Skyrocket´- oblíbený úzce sloupovitý kultivar, šedomodrozelený ve zbarvení, až 6 m.
Celky sbírek
- Celky sbírek v areálu ZF
- BZA - Botanický systém / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Jižní svahy / Botanická zahrada a arboretum Brno
- Park - Formální zahrada / Zámecký park v Lednici
- D 1: záhon pod okny laboratoří / ZF - D - Výsadby v okolí budovy D (´Skyrocket´- roste směrem do ulice Valtická, další vybrané odrůdy rostou na svahu za budovou (směrem k historickému obytnému domu).)
- R: pozemky bývalého učiliště / ZF - R - Rozvojová plocha (vybrané kultivary rostou podél plotu v pásové výsadbě (dělící plot u kolejí).)