- Název taxonu
- Thuja occidentalis
- Vědecký název taxonu
- Thuja occidentalis
- Odrůda
- ´Little Gem´
- Český název
- zerav západní
- Synonyma (zahradnicky používaný název)
- nepoužívají se
- Kategorie
- Druh
- Nadřazená kategorie
- Thuja
Biogeografické regiony
- Biogeografické regiony
- Cirkumboreální oblast a Severoamerická atlantická oblast (východ SA)
- Biogeografické regiony - poznámka
- rozšířen na vlhkých a mokrých stanovištích ve východní části Severní Ameriky, v oblasti kolem Velkých jezer, tedy na severovýchodě USA a jihovýchodě Kanady.
Zařazení
- Pěstitelská skupina
- Jehličnatý strom stálezelený
- Životní forma
- Fanerofyt
Popisné a identifikační znaky
- Habitus
- 10-15 (20) m velký strom s pravidelnou kuželovitou korunou, ve vyšším věku s korunou vejčitě kuželovitou, s vodorovně rozloženými větvemi a jemnou těžkou texturou.
- Výhony
- na větvích vodorovně rozložené, smáčklé až zploštělé, na svrchní straně matně tmavozelené (v zimě hnědnou), na rubu žlutozelené a bez bělavé kresby.
- Listy
- šupinovité jehlice v křížmostojných párech postavené, střechovitým způsobem uspořádané (větvičku kryjí jako tašky na střeše), hustě postavené a na větvičku natěsnané. Boční člunkovité listy se navzájem dotýkají a částečně tak překrývají ploché šupiny na obou stranách výhonu - jsou kýlnaté a jejich špičky jsou zahnuté k výhonu. Středové ploché šupiny májí nápadně vyniklou žlázku a jsou tupě ukončené.
- Plody
- protáhle vejčité kožovité šištice jsou obvykle světle hnědé, zhruba 8-12 mm dlouhé a složené ze 4-6 párů šupin, které jsou bez hákovitých výrůstků.
- Možnost záměny taxonu (+ rozlišující rozhodný znak)
- Thuja orientalis - menší strom s vystoupavě orientovanými větvemi i větvičkami, výhony více méně lesklé a na obou stranách stejně zbarvené, zejména ploché listy vedlejších výhonů jsou na koncích ostře klínovitě zašpičatělé a mají rýhovitou žlázku, plodní šupiny šištic jsou ztlustlé a na konci mají hákovitý výrůstek, jako nezralé jsou sivě voskově ojíněné; Thuja plicata - mohutný strom, větvičky na lícové straně leskle živě zelené, na rubu s bělavou kresbou, aromatické, silnější výhony oblé, ploché střední šupiny bez vyniklé žlázky, boční člunkovité šupiny na špičkách až ostnitě protažené.
- Dlouhověkost
- středněvěký
Nároky na stanoviště
- Faktor světla - slunce
- ✓
- Faktor světla - polostín
- ✓
- Faktor světla - poznámka
- vedle otevřených a dostatečně osluněných poloh dobře prosperuje i v polostínu. Při ještě větším zastínění nápadně řídne a ztrácí ojehličení.
- Faktor tepla
- velmi dobře mrazuvzdorný, vhodný prakticky do všech oblastí, tedy I-V.
- Faktor vody
- vyžaduje půdy se stabilní vlhkostí, nejlépe vlhké či čerstvě vlhké, snese i půdy mokré, do sucha a na vysýchavá stanoviště se nehodí, při dostatku půdní vláhy snese i nízkou vzdušnou vlhkost.
- Faktor půdy
- poměrně nenáročný druh, který pří zajištění dostatku vláhy (zejména půdní) roste obstojně i na minerálně chudších stanovištích a na půdách kamenitých či štěrkovitých. Ideální jsou hlinité a těžší půdy.
Užitné vlastnosti
- Období hlavního estetického projevu
- XI.-IV.
- Použití
- hojně používaný druh s mnoha barevnými a tvarovými kultivary. Používán jako solitéra, do skupin a často k tvarování. Vhodný pro stříhané živé ploty či stěny. Zajímavý pro formální a pravidelné úpravy. Do přírodních kompozic spíše jako doplněk.
- Choroby a škůdci
- významnější se nevyskytují.
- Růstové i jiné druhově specifické vlastnosti
- výborně snáší znečištění a městské prostředí.
Množení
- Množení
- Přímý výsev, Řízkování, Polovyzrálé řízky, Vrcholové řízky, Osní řízky a Bazální řízky
- Množení - poznámka
- základní druh převážně generativně, kultivary řízkováním.
- Odrůdy
- ´Elegantissima´- kuželovitý typ, větvičky a jehlice na koncích žlutavé, do 6 m; ´Ellwangeriana´- poněkud šířeji kuželovitý, často vícekmenný typ s vyšším podílem jehlicovitých juvenilních matně zelených jehlic, 6-8 m; ´Ericoides´- juvenilní forma, která nese pouze jehlicovité jehlice, které měkké nebodavé, sivě namodralé, na zimu vínověhnědé, 5-6 m; ´Europa Gold´- celoročně zlatožlutě zbarvené větvičky i šupiny, štíhle kuželovitý, 5 m; ´Filiformis´- řídké, provázkovité a převisající větvičky, listy oddáleně postavené, 3 m; ´Globosa´- kompaktní polokulovitý typ, 3-4 m; ´Little Gem´- pomalu rostoucí polokulovitý kompaktní typ s částečně pokroucenými výhony, 1-2 m; ´Lutea´ - žlutě zbarvený, šířeji kuželovitý, až 10 m; ´Malonyana´- úzce sloupovitý, na živé ploty, 10-12 m; ´Rheingold´- typ s juvenilními jehlicovitými jehlicemi, které jsou žlutavé až zlatožluté, na zimu bronzové, ve stáří se zvrhává zpět k Ellwangeriana Aurea´, až 4 m; ´Semperaurea´- větvičky se zlatožlutými špicemi, úžeji kuželovitá až sloupovitá, v zimě žlutohnědá, až 10-12; ´Smaragd´- lesklé svěže zelené šupinovité jehlice, pravidelně kuželovitá úzká forma, živé ploty, 6 m; ´Spiralis´- kuželovitý až sloupovitý vzrůst, kornoutkovitě zprohýbané a stěsnané větvičky, 12 m; ´Wareana´- živé ploty, hustě tmavě zelené šupiny,vystoupavě postavené větvičky, často vícekmenný, 8-10 m.
Celky sbírek
- Celky sbírek v areálu ZF
- BZA - Hospodářská a zásobní zahrada / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Okolí alpinkového skleníku / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Okolí meteorologické stanice / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Okolí správní budovy / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Okolí Zahrady miniatur / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Panoptikum / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Staré arboretum - jih / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Staré arboretum - sever / Botanická zahrada a arboretum Brno
- Park - Slovácká - Valtická / Zámecký park v Lednici
- Park - Arizona / Zámecký park v Lednici
- Park - Formální zahrada / Zámecký park v Lednici
- Park - Růžový rybník a za turbínou / Zámecký park v Lednici
- Park - Velký okruh / Zámecký park v Lednici
- C 1: záhon vpravo od hlavního vchodu / ZF - C - Výsadby v okolí budovy C (četné kultivary jsou přítomny směrem do ulice Valtická, směrem k budově D a v okolí antukového hřiště.)
- D 1: záhon pod okny laboratoří / ZF - D - Výsadby v okolí budovy D (vybrané kultivary rostou na svahu směrem k historickému bytovému domu.)
- P 1: pole - záhon nejblíže státní silnice... / ZF - P - Experimentální zahrada - pole (vybrané kultivary rostou na ploše matečnice jehličnanů.)
- R: pozemky bývalého učiliště / ZF - R - Rozvojová plocha (vybrané kultivary rostou v pásové výsadbě podél plotu směrem ke kolejím.)
- Z 1: záhon 1 / ZF - Z - Akademická zahrada (vybrané kultivary jsou v blízkosti plotů - tvoří živé stěny.)