- Vědecký název taxonu
- Pseudotsuga glauca
- Odrůda
- -
- Český název
- douglaska sivá
- Synonyma (zahradnicky používaný název)
- Pseudotsuga menziesii var. glauca
- Komponované celky v areálu ZF
- -
- Seznam štítků
Biogeografické regiony
- Biogeografické regiony
- oblast Skalistých hor (severozápad SA) a oblast Sierra Madre (jihozápad SA)
- Biogeografické regiony - poznámka
- rozšířena v horských lesích v západní oblasti Severní Ameriky, od Britské Kolumbie a Alberty v Kanadě, přes severozápad a jihozápad USA, zvláště Skalnaté hory, až Texasu a severního Mexika.
Zařazení
- Pěstitelská skupina
- Jehličnatý strom stálezelený
- Životní forma
- Fanerofyt
Popisné a identifikační znaky
- Habitus
- 15-20 (25) m velký strom, se štíhle kuželovitou hustou korunou, s větvemi alespoň v horní části koruny poněkud vystoupavě rostoucími (šikmo postavenými), jemné větvičky jen nevýrazně závojovitě převisavé.
- Výhony
- žlutohnědé až červenavě zabarvené, krátce chlupaté (chlupatější než u P. menziesii), pokryté málo zřetelnými a šikmo orientovanými listovými polštářky.
- Pupeny
- ostře přišpičatělé a mohutné, vřetenovité 0,7-1 cm dlouhé, s přitisklými šupinami, červenohnědě zbarvené, slabě pryskyřičnaté.
- Listy
- modrozelené až šedozelené jehlice jsou ploché, obvykle 15-25 x 2-2,5 mm velké, na hřbetní straně s rýhou, na konci tupé nebo jen slabě přišpičatělé, nebodavé, spíše měkké, báze jehlice je zúžena v tenkou stopečku, která nasedá na větvičku pod ostrým úhlem, na rubové straně jsou dva výraznější zelenobílé pruhy průduchů, po rozemnutí jehlice voní po terpentýnu, na větvičce postaveny bez zřetelného rozčísnutí (větvičku zcela zakrývají).
- Plody
- podlouhle vejčité šištice jsou zhruba 5-7 x 1,5 cm velké, mají světle až rezavě hnědou barvu, vyniklé podpůrné šupiny jsou nazpět ohnuté a na koncích trojcípé.
- Možnost záměny taxonu (+ rozlišující rozhodný znak)
- Pseudotsuga menziesii - vzrůstnější strom s široce kuželovitou korunou a svěže živě zeleným zbarvením jehlic, které jsou zpravidla poněkud užší a delší, po rozemnutí voní po citrusových plodech, na větvičce postaveny v rozčíslém uspořádání, starší stromy s hluboce brázditou červenohnědou borkou, až korkovitého vzhledu, šištice s přímými podpůrnými šupinami.
- Dlouhověkost
- středněvěká
Nároky na stanoviště
- Faktor světla - slunce
- ✓
- Faktor světla - polostín
- ✓
- Faktor světla - poznámka
- v mládí je možné pěstovat rostliny jak na otevřených stanovištích, tak i v lehkém zástinu, světlomilnější než P. menziesii, zejména v dospělosti při nedostatku světla záhy vyvětvuje a ztrácí ojehličení.
- Faktor tepla
- dobře mrazuvzdorná, vhodná do oblastí II-IV (V).
- Faktor vody
- upřednostňuje stanoviště vlhčí, nevysychavá a obecně dobře zásobená vodou a lokality s vyšší vzdušnou vlhkostí, úspěšně však toleruje i sušší polohy (daleko lépe než P. menziesii), nesnáší trvalé zamokření.
- Faktor půdy
- celkově nenáročný druh, při dostatečné půdní vlhkosti a propustnosti půd roste dobře i na stanovištích minerálně chudých, písčitých a kamenitých, poněkud lépe vyhovují kyselé podklady, v sušším městském prostředí nutno vysazovat na půdy hlinité a poněkud živnější.
Užitné vlastnosti
- Období hlavního estetického projevu
- X-III
- Použití
- cenná a často používaná dřevina, vhodná i do menších objektů, pěstovaná jako solitéra, častěji však ve skupinách všech typů, skrze toleranci k suchému vzduchu i suššímu půdnímu prostředí může nahrazovat mnohé smrky či P. menziesii.
- Choroby a škůdci
- v některých lokalitách je možný problém se skotskou sypavkou douglasky - Rhabdocline pseudotsugae.
- Růstové i jiné druhově specifické vlastnosti
- dřevina náchylná k vytloukání srnčí zvěří, toleruje znečištění a městské prostředí, ve vyšším věku trpí, zejména ve větrných polohách a při vertikální zátěži vylamováním větví (méně než P. menziesii).
Množení
- Množení
- Přímý výsev, Roubování a Roubování - Za kůru
- Množení - poznámka
- původní druh prakticky výhradně generativně, kultivary roubováním.
- Odrůdy
- ´Glauca Pendula´- převisle rostoucí forma s křivolakým kmenem, 5-10m; ´Fletcherii´- zakrslý, ploše kulovitý typ, až 2m; ´Moerheimii´- stromek s krátkými větvemi a nepravidelně srpovitě zprohýbanými jehlicemi, až 5-10m.
Komentáře
Pro přidání komentáře se prosím nejdříve přihlaste. Přihlásit