- Název taxonu
- Taxodium ascendens
- Vědecký název taxonu
- Taxodium ascendens
- Český název
- tisovec vystoupavý
- Synonyma (zahradnicky používaný název)
- nepoužívají se
- Kategorie
- Druh
- Nadřazená kategorie
- Taxodium distichum
Biogeografické regiony
- Biogeografické regiony
- Severoamerická atlantická oblast (východ SA)
- Biogeografické regiony - poznámka
- přirozeně se vyskytuje v bažinatých oblastech v jihovýchodní části USA, především na Floridě.
Zařazení
- Pěstitelská skupina
- Jehličnatý strom opadavý
- Životní forma
- Fanerofyt
Popisné a identifikační znaky
- Habitus
- 15-20 m velký strom s vystoupavou kuželovitou, ve stáří široce kuželovitou, poměrně hustě stavěnou korunou. S větvemi zřetelně vystoupavě orientovanými a spádným kmenem. S velmi jemnou a vzdušnou texturou.
- Kořen
- pneumatofory (dýchací kořeny) nevytváří nebo jen ojediněle.
- Výhony
- má dvojího typu - opadavé a vytrvalé. Vytrvalé výhony nesou drobné střídavě postavené pupeny, ze kterých později vyrůstají také výhony opadavé (krátké brachyblasty), které nesou většinu jehlic. Opadavé výhony dávají dřevině až provázkovitý vzhled.
- Pupeny
- drobné, zaoblené, k výhonu přimáčklé, pozorovatelné i v zimním období.
- Listy
- opadavé, svěže zelené, ve šroubovici střídavě nebo na brychyblastech střídavě nápadně dvouřadě postavené či sbíhající po větévce. Zhruba 5-10 x 1 mm velké, odstávající, avšak srpovitě k výhonu zpět zahnuté a alespoň na části výhonu k němu přitisklé. Jehlicovité listy se na výhonech na podzim probarvují do červenohnědé barvy.Na vytrvalých výhonech jsou přítomny k výhonu přitisklé, drobné a nevýrazné šupinovité jehlice.
- Plody
- drobné, široce vejčité, dřevnaté šištice jsou na krátkých stopkách a obvykle dosahují 2-3 cm v průměru.
- Možnost záměny taxonu (+ rozlišující rozhodný znak)
- Taxodium distichum - mohutnější a rozložitější vzrůst, větve vystoupavě i vodorovně rozložené, ploché jehlice na jednoletých výhonech jsou obvykle 10-15 x 1 mm velké a zřetelně od něho odstávají. Postaveny jsou střídavě dvouřadě; rod Metasequoia - nápadně až rezavě červenohnědá měkká borka loupající se v úzkých pruzích, opadavé výhony i jehlice postaveny vstřícně.
- Dlouhověkost
- dlouhověký
Nároky na stanoviště
- Faktor světla - slunce
- ✓
- Faktor světla - polostín
- ✓
- Faktor světla - poznámka
- v mládí jsou pro pěstování vhodnější polohy v polostínu. V dospělosti je dosti přizpůsobivý. Nehodí se pouze na zastíněná stanoviště.
- Faktor tepla
- v teplých oblastech vcelku mrazuvzdorný druh, který může být v méně příznivých lokalitách a zimách až středně silně poškozován mrazem. Hodí se do zemědělských výrobních oblastí I (II). Oproti T. distichum je poněkud citlivější.
- Faktor vody
- vyžaduje dostatek půdní vláhy. Ideální jsou stanoviště trvale zvlhčená, s vysokou hladinou podzemní vody, zbahnělá či alespoň středně vlhká. Dobře snáší i mělké stojaté vody - mělké zaplavení. Na vzdušnou vlhkost zvýšené požadavky nemá.
- Faktor půdy
- pěstebně ideální jsou záhřevné, středně těžké a hlinité půdy s dostatkem dostupných živin. Nehodí se na půdy písčité, skeletnaté a jílovité.
Užitné vlastnosti
- Období hlavního estetického projevu
- IV-X.
- Použití
- zajímavá, málo používaná, ale v mnoha ohledech cenná doplňková dřevina. Nápadná a atraktivní solitéra, především do větších objektů zeleně. Vhodný k vodním prvkům, do paludárií a pod.). Ve vyšším věku snáší i mělké zaplavení vodou. Dobře koresponduje i s hrubými materiály, bylinami a cibulovinami. Na podzim se zajímavě probarvuje.
- Choroby a škůdci
- významnější se nevyskytují.
- Růstové i jiné druhově specifické vlastnosti
- dobře snáší znečištěné ovzduší a městské prostředí.
Množení
- Množení
- Přímý výsev
- Množení - poznámka
- v ČR se množí jen vzácně, a to generativně. Kultivary se prakticky nepěstují.
Celky sbírek
- Celky sbírek v areálu ZF