- Vědecký název taxonu
- Juniperus × media
- Odrůda
- -
- Český název
- jalovec prostřední
- Synonyma (zahradnicky používaný název)
- Juniperus × pfitzeriana
- Komponované celky v areálu ZF
- -
- Seznam štítků
Biogeografické regiony
- Biogeografické regiony
- Iránsko-turanská oblast
- Biogeografické regiony - poznámka
- mezidruhový kříženec J. chinensis a J. sabina. Původem snad z oblasti Mongolska či západní Číny, kde byl poprvé popsán.
Zařazení
- Pěstitelská skupina
- Jehličnatý keř stálezelený
- Životní forma
- Fanerofyt
Popisné a identifikační znaky
- Habitus
- 2-3 (4) m velký, ploše rozprostřený a hustě větvený keř, s větvemi poněkud vystoupavě rostoucími a do boku bohatě rozvětvenými.
- Výhony
- poměrně drobné, zhruba 1-1,5 mm silné a oválné na průřezu, po rozemnutí výrazně aromatické.
- Listy
- zpravidla nese jehlice dvojího typu. Převažující šupinovité jehlice jsou úzce kosočtverečné zhruba 1,5-2,5 mm dlouhé, zakončené krátkou špičkou. Jehlice jsou šedozelené nebo žlutozelené a matné. Okraje šupin jsou bělavě lemované a jejich špičky přitisklé k výhonu. Jehlicovité listy (juvenilní) jsou obvykle (6) 8-10 mm dlouhé, nejčastěji uspořádané po 3 v přeslenu. Jejich báze sbíhají po větvičce. Na svrchní straně mají vedle bělavé kresby střední zelené žebro.
- Plody
- rostliny jsou ponejvíce dvojdomé, zdužnatělé šištice u nás vytváří pouze některé klony, u většiny kultivarů spíše řídce. Zralé šištice jsou více méně kulovité a 6-8 mm velké, tmavě hnědé a na povrchu s voskovým ojíněním. Dozrávají ve druhém roce.
- Možnost záměny taxonu (+ rozlišující rozhodný znak)
- Juniperus chinensis - stromovitě rostoucí druh se široce vejčitou či sloupovitou korunou a převážně vzpřímeně orientovanými větvemi. Šupinovité jehlice jsou více méně lesklé, živě zelené. Jehlicovité listy mají na svrchní straně výraznou bělavou kresbu; Juniperus virginiana - rovněž převážně stromovitě rostoucí druh, tenké výhony max. 1 mm silné, čtyřhranné na průřezu, po rozemnutí jen slabě aromatické, jehlice zakončena ostrou a od výhonu lehce odstávající špičkou, jehlicovité listy uspořádány většinou vstřícně a poněkud kratší, šištice zrají prvním rokem a jsou velmi drobné, modročerné, vejčitého tvaru; Juniperus scopulorum - stromovitý druh, výhony max. 1 mm silné, nevýrazně čtyřhranné, šupinovité jehlice bez výrazné kresby na hranách a na hřbetě se žlázkou, jehlicovité přítomny jen zřídka a uspořádány jsou po dvou, modře zbarvené (ojíněné) šištice jsou kulovité nebo smáčkle kulovité a dozrávají druhým rokem.
- Dlouhověkost
- středněvěký
Nároky na stanoviště
- Faktor světla - slunce
- ✓
- Faktor světla - polostín
- ✓
- Faktor světla - poznámka
- světlomilný druh, který na rozdíl od většiny ostatních druhů jalovců, dobře snáší i dílčí přistínění (až polostín).
- Faktor tepla
- velmi dobře mrazuvzdorný, vhodný pro oblasti I-IV.
- Faktor vody
- nejlépe vyhovují stanoviště středně vlhká, velmi dobře však roste i na lokalitách suchých (vyjma extrémně suchých), snáší nízkou vzdušnou vlhkost.
- Faktor půdy
- nejlépe se mu daří na teplých, živných a vápanatých půdách. Velmi dobře však roste i na půdách kyselých, písčitých a minerálně chudších. Celkově nenáročný.
Užitné vlastnosti
- Období hlavního estetického projevu
- XI-IV.
- Použití
- používají se prakticky výhradně pouze jeho četné kultivary. Zejména v nedávné minulosti hojně používaný druh. Cenný především do skupinového použití, a pro velké plochy.
- Choroby a škůdci
- je hostitelskou rostlinou rzi hrušňové (Gymnosporangium sabinae), v suchých oblastech rovněž trpí štítenkami.
- Růstové i jiné druhově specifické vlastnosti
- velmi dobře toleruje znečištění a mětské prostředí.
Množení
- Množení
- Řízkování, Polovyzrálé řízky, Osní řízky a Bazální řízky
- Množení - poznámka
- výhradně řízkováním.
- Odrůdy
- ´Pfitzeriana´- nejčastější typ, matně zelená barva ojehličení, široce ploše rozložený, 3 m; ´Pfitzeriana Aurea´- shodný vzrůst, mladé konce výhonů a jehlice žluté, později žlutozelené, 3 m; ´Pfitzeriana Glauca´- shodný vzrůst, jehlice sivě modré, 3-4 m; ´Old Gold´ - nižší, celoročně žlutozelený vzhled, 1,5 m; ´Hetzii´- samičí klon vytvářející plody, sivě modrý vzhled, bujnější vzrůst, 4-5 m; ´Plumosa´- nápadně vystoupavý růst, kratičké boční větévky, větve bohatě větvené, pomalejší vzrůst, 2-3 m; ´Plumosa Aurea´- totéž co předchozí, ale při rašení nápadně žlutý, později žlutozelený; ´Mordigan Gold´- hustý a široce rozložitý, lehce převisající, převážně jehlicovité nažloutle zelené ojehličení, 2-3 m.
Celky sbírek
- Celky sbírek v areálu ZF
- BZA - Centrální část / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Hospodářská a zásobní zahrada / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - K Lužánkám / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Okolí meteorologické stanice / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Okolí Zahrady miniatur / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Panoptikum / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Pod pergolami / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Staré arboretum - jih / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Staré arboretum - sever / Botanická zahrada a arboretum Brno
- Park - Formální zahrada / Zámecký park v Lednici
- Park - Palmový skleník / Zámecký park v Lednici
- C 1: záhon vpravo od hlavního vchodu / ZF - C - Výsadby v okolí budovy C (vybrané kultivary rostou směrem k ulici Valtická a v blízkosti antukového hřiště.)
- D 1: záhon pod okny laboratoří / ZF - D - Výsadby v okolí budovy D (vybrané kultivary rostou za menzou a na svahu za budovou směrem k historickému bytovému domu.)
- M 1 a: záhon vpravo od příjezdové cesty po... / ZF - M - Mendeleum (před bodovou.)
- P 1: pole - záhon nejblíže státní silnice... / ZF - P - Experimentální zahrada - pole (vybrané kultivary se nachází v prostoru množárenské matečnice jehličnanů.)
- R: pozemky bývalého učiliště / ZF - R - Rozvojová plocha (vybrané kultivary se nachází v pásové výsadbě jehličnanů směrem ke kolejím.)
Komentáře
Pro přidání komentáře se prosím nejdříve přihlaste. Přihlásit