- Název taxonu
- Taxus x media
- Vědecký název taxonu
- Taxus x media
- Český název
- tis prostřední
- Synonyma (zahradnicky používaný název)
- nepoužívají se.
- Kategorie
- Druh
- Nadřazená kategorie
- Taxus
Biogeografické regiony
- Biogeografické regiony - poznámka
- kulturní mezidruhový kříženec (Taxus baccata x Taxus cuspidata).
Zařazení
- Pěstitelská skupina
- Jehličnatý keř stálezelený
- Životní forma
- Fanerofyt
Popisné a identifikační znaky
- Habitus
- 3-6 m velké keře s vystoupavou nebo široce rozprostřenou hustou korunou a se středně těžkou texturou. Není známa stromovitě rostoucí forma.
- Výhony
- výhony jsou pokryté, podobně jako u ostatních tisů, sbíhavými bázemi jehlic. Mladé, 1-2 leté větévky, jsou nejčastěji hráškově zelené, na osluněných místech až načervenalé.
- Pupeny
- jsou na konci zaoblené. Bazalní krycí šupiny mají jen málo vyniklý kýl a jsou tupě ukončené.
- Listy
- měkké jehlice dosahují obvykle 15-30 x 2,5-3 mm a jsou náhle zašpičatělé (po T. cuspidata). Na lícové straně tmavozelené, na rubu se světle zelenými, širokými, pruhy průduchů. Postaveny jsou dvojřadě nebo rozčísle dvojřadě. U některých kultivarů taktéž radiálně. Na hřbetě jehlice vyniká úzké a zřetelně vystouplé žebro.
- Plody
- spíše vejcovitá, slabě hranatá a jedovatá semena jsou uložena v červeném nejedovatém, na konci otevřeném (rozšířeném) míšku. Plod je zhruba 5-7 mm dlouhý.
- Možnost záměny taxonu (+ rozlišující rozhodný znak)
- Taxus baccata - nápadně plátovitě odlupčitá červenohnědá borka, bazalní krycí šupiny pupenů bez kýlu, jehlice na odstávajících větévkách dvojřadě uspořádané, zakončené protáhlou pozvolnou špičkou a celkově poněkud užší; Taxus cuspidata - mladé výhony jsou na osluněných místech nažloutlé či žlutavé, někdy až načervenalé. Jehlice, jsou na líci leskle tmavo zelené, na rubu se dvěma nažloutlými širokými pruhy průduchů. Na bujných a osluněných výhonech jsou uspořádány do tvaru písmene "V".
- Dlouhověkost
- dlouhověký
Nároky na stanoviště
- Faktor světla - slunce
- ✓
- Faktor světla - polostín
- ✓
- Faktor světla - stín
- ✓
- Faktor světla - poznámka
- dřevina je dobře přizpůsobena prakticky jakýmkoliv světelným poměrům. Snáší přímé oslunění až hluboký stín. Toleruje i úpal. Citlivá je snad jen na náhlé významné změny světelných podmínek.
- Faktor tepla
- velmi dobře mrazuvzdorný. Mrazem bývá poškozován velmi zřídka. Snadno regeneruje. Vhodný zejména pro oblasti I.-IV.
- Faktor vody
- upřednostňuje, podobně jako rodičovské druhy, vlhká a čerstvě vlhká stanoviště na propustných a vzdušných podkladech. Nízkou vzdušnou vlhkost toleruje dobře. Nesnáší vysokou hladinu podzemní vody a zamokření.
- Faktor půdy
- vyhovují mu především živné a kypré zahradní půdy, které mohou být i mělké a skeletnaté. Nejlépe prosperuje na stanovištích bohatých na vápník. Dobře však roste i na podkladech minerálně kyselých.
- Faktor půdy - vápnomilný
- ✓
Užitné vlastnosti
- Období hlavního estetického projevu
- XI-IV.
- Použití
- zajímavý a relativně hojně používaný doplňkový druh. Rozšířen především ve výsadbách tvarovaných vegetačních prvků. Vystoupavým charakterem růstu se řada jeho kultivarů dobře hodí pro zapěstování nižších a středně vysokých živých plotů. Používán též v malých skupinách, podrostech, případně jako solitera.
- Choroby a škůdci
- významnější se nevyskytují.
- Růstové i jiné druhově specifické vlastnosti
- velmi dobře snáší znečištění a městské prostředí. Toleruje silně zastíněná i intenzivně osluněná stanoviště. Výborně snáší řez (dobře regeneruje), a to i do starého dřeva. Pomalu rostoucí dřevina. Jedovatá dřevina.
Množení
- Množení
- Řízkování, Polovyzrálé řízky, Osní řízky a Bazální řízky
- Množení - poznámka
- rozmnožován a v kultuře udržován pouze řízkováním.
- Odrůdy
- ´Hatfieldii´- široce kuželovitě vystoupavý růst, radiálně postavené jehlice, až 5 m; ´Hicksii´- široce sloupovitě rostoucí oblíbený kultivar s matně tmavě zelenými jehlicemi, které převážně na výhonu radiálně postavené (na bočních i rozčísle dvojřadě), 3-5 m; ´Hillii´- kuželovitě rostoucí odrůda s lesklými a úzkými, radiálně postavenými, jehlicemi, až 6 m; ´Thayerae´ - široce vázovitý habitus s nápadně vystoupavě orientovanými větvemi, jehlice rozčísle dvojřadě postavené, 2-3 m.
Celky sbírek
- Celky sbírek v areálu ZF
- BZA - Okolí Zahrady miniatur / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Panoptikum / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Staré arboretum - jih / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Staré arboretum - sever / Botanická zahrada a arboretum Brno
- D 1: záhon pod okny laboratoří / ZF - D - Výsadby v okolí budovy D (vybrané kultivary rostou na svahu směrem k historickému bytovému domu.)