Název taxonu
Larix kaempferi
Vědecký název taxonu
Larix kaempferi
Jména autorů, kteří taxon popsali
(Lamb.) Carr.
Český název
modřín japonský
Synonyma (zahradnicky používaný název)
Larix leptolepis
Autor
Pavel Bulíř (pavel_bul_@unknown.cz)
Kategorie
Druh
Nadřazená kategorie
Larix

Biogeografické regiony

Biogeografické regiony
Čínsko-japonská oblast
Biogeografické regiony - poznámka
rozšířen vysoko v horách v Japonsku.

Zařazení

Pěstitelská skupina
Jehličnatý strom opadavý
Životní forma
Fanerofyt

Popisné a identifikační znaky

Habitus
25-30 m velký strom, v mládí s kuželovitou, v dospělosti s široce kuželovitě vejčitou korunou, často až nepravidelně rozložitou, s vodorovně postavenými větvemi a drobnými závojovitě převisavými větvičkami.
Výhony
zpravidla lysé, někdy jen velmi řidce ochlupacené, červenohnědé, v mládí voskově ojíněné, s četnými brachyblasty.
Pupeny
poněkud smáčklé, červenohnědé a pryskyřičnaté.
Listy
vyrůstají ve shlucích z brachyblastů (zpravidla po 40-50 ks) nebo vzácněji na letorostech i jednotlivě, obvykle 20-30 x 1 mm velké, na líci modrozelené a na rubu s dvěma výraznými pruhy bělavých průduchů, na podzim nápadně zlatožluté.
Plody
takřka kulovité šištice jsou zhruba 2-3 (3,5) cm velké, ve zralosti nápadně rozetkovitě rozevřené, plodní šupiny na konci zaokrouhlené a slabě dřípaté, na vnější straně jemně chlupaté, podpůrné šupiny krátké a skryté.
Kůra a borka
je i ve vyšším věku poměrně tenká, červenohnědá, odlupčitá v podlouhlých pásech.
Možnost záměny taxonu (+ rozlišující rozhodný znak)
Larix gmelinii - výhony žluté až oranžovožluté, zpravidla lysé, jen někdy řidce chlupaté, slabě ojíněné, pupeny suché a dvojbarevné, jehlice 15-30 x 1-1,5 mm velké, nasivělé, na rubu kýlnaté se dvěma nápadnými bělavými pruhy průduchů, šištice vejcovité, široce rozevřené, plodní šupiny zaoblené, na konci uťaté a na vnější straně lysé; Larix sibirica - výhony světle žluté, v rýhách řidce ochlupacené, pupeny tmavěhnědé zřetelně pryskyřičnaté, jehlice na líci tmavozelené až lehce nasivělé, na rubu světlejší, kýlnaté, s málo zřetelnými řadami průduchů, šištice vejčité, poněkud rozevřené, okraje plodních šupin mírně dovnitř zahnuté.
Dlouhověkost
středněvěký

Nároky na stanoviště

Faktor světla - slunce
Faktor světla - poznámka
silně světlomilný druh, který snáší jen lehké přistínění, v opačném případě brzy vyvětvuje, ve srovnání s L. decidua přesto poněkud tolerantnější.
Faktor tepla
dobře mrazuvzdorný, vhodný především do vyšších poloh, oblasti II-V., upřednostňuje dostatečně provětrávané stanoviště, dokáže dobře prosperovat i na větrných lokalitách a na průvanu.
Faktor vody
na množství dostupné vody náročnější než modřín opadavý, upřednostňuje čerstvě vlhká a vlhká stanoviště a lokality s vyšší vzdušnou vlhkostí, na suchu se mu nedaří.
Faktor půdy
upřednostňuje kvalitnější a dostatečně živné půdy, při dostatku půdní vláhy však obstojně roste i na minerálně chudších lokalitách.

Užitné vlastnosti

Období hlavního estetického projevu
V-X.
Použití
cenná doplňková dřevina, vhodná zejména do podhorských a horských oblastí, zajímavá svou každoroční proměnlivostí, pro solitéry i skupiny.
Choroby a škůdci
významnější se nevyskytují.
Růstové i jiné druhově specifické vlastnosti
rychle rostoucí dřevina, zejména v prvních 20-30 letech, toleruje znečištěné prostředí, nové výsadby mohou být poškozovány vytloukáním zvěří (srnčí) - je nutno zajistit vhodnou ochranu.

Množení

Množení
Přímý výsev, Roubování, Roubování - Kopulace a Roubování - Za kůru
Množení - poznámka
původní druh výhradně generativně, kultivary především roubováním.
Odrůdy
´Blue Rabbit´- úzce kuželovitá odrůda s vystoupavými větvemi a nápadně do modra zabarvenými jehlicemi, 10-15m; ´Diana´- užší vystoupavě rostoucí forma s nápadně pokroucenými výhony, 10-15m, ´Pendula´ - převisle rostoucí typ, 10m; ´Wolterdingen´- ploše rozprostřená zakrsle rostoucí forma, 1-2m.

Celky sbírek

Celky sbírek v areálu ZF