- Název taxonu
- Juniperus horizontalis
- Vědecký název taxonu
- Juniperus horizontalis
- Český název
- jalovec polehlý
- Synonyma (zahradnicky používaný název)
- nepoužívají se.
- Kategorie
- Druh
- Nadřazená kategorie
- Juniperus
Biogeografické regiony
- Biogeografické regiony
- Cirkumboreální oblast, oblast Skalistých hor (severozápad SA) a Severoamerická atlantická oblast (východ SA)
- Biogeografické regiony - poznámka
- značně rozsáhlý areál rozšíření v Severní Americe zahrnující jižní oblasti Kanady a prakticky celý sever USA v pásu od východního pobřeží až po Skalisté hory. Hojně zastoupen na skalách, píscích, ale i na březích řek a jezer.
Zařazení
- Pěstitelská skupina
- Jehličnatý keř stálezelený
- Životní forma
- Fanerofyt
Popisné a identifikační znaky
- Habitus
- 0,2-0,5 (0,75) m velký, poléhavý až plazivý keř se šlahounovitými (bičovitými) až hadovitými k zemi přilehlými větvemi (výjimečně s větvemi vystoupavě orientovanými), které jsou dále krátce a bohatě rozvětveny.
- Výhony
- drobné, oválné, asi 1 mm silné, po rozemnutí aromatické, avšak výrazněji nepáchnou.
- Listy
- nese jehlice dvojího typu. Převažující šupinovité jehlice jsou zpravidla modrozelené až šedozelené, vejčité až podlouhlé a jsou zakončeny zřetelnou protáhlou špičkou, která mírně odstává od větvičky. V zimě a v předjaří bývají nahnědlé, bronzové či do vínova zabarvené. Juvenilní jehlicovité jehlice převažují u některých kultivarů. Alespoň část z nich je uspořádána v přeslenech po třech. Některé pouze po dvou proti sobě. Tyto jehlice jsou zhruba 3-6 mm dlouhé a zřetelně šikmo odstávají od větvičky.
- Plody
- rostliny bývají nejčastěji dvojdomé. Zralé šištice jsou smáčkle kulovité, na povrchu hrbolkaté a dosahují 6-8 mm v průměru. Ve zralosti jsou tmavě modré a šedavě ojíněné. Dozrávají zpravidla druhým rokem.
- Možnost záměny taxonu (+ rozlišující rozhodný znak)
- Juniperus sabina - keř s charakteristicky vystoupavě orientovanými větvemi a matně tmavozeleným zbarvením jehlic. Šupinovité jehlice zřetelně dominují a jsou zhruba 1-1,2 mm dlouhé, zakončené krátkou špičkou nebo tupé, špičkou k větvičce volně přitisklé. Jehlicovité listy (juvenilní) jsou obvykle 3-4 mm dlouhé, ostře špičaté, uspořádané vždy vstřícně po dvou. Od větvičky zřetelně odstávají a jejich báze sbíhá po větvičce. Na svrchní straně mají vedle bělavé kresby střední zelené žebro.
- Dlouhověkost
- krátkověký až středněvěký
Nároky na stanoviště
- Faktor světla - slunce
- ✓
- Faktor světla - poznámka
- značně světlomilný druh, který vyžaduje dostatek přímého osvětlení, výborně snáší úpal, s ohledem na charakter růstu je třeba zvláště dbát na výběr stanoviště a jeho širšího kontextu (nejen přímá míra zastínění, ale i nepřímá skrze úrodnost půdy versus stupeň možného zaplevelení, opad listů v okolí apod.).
- Faktor tepla
- dostatečně mrazuvzdorný, vhodný do oblastí I-IV.
- Faktor vody
- velmi nenáročný a přizpůsobivý. Dobře roste i na značně suchých lokalitách, rovněž tak na vlhkých lokalitách (pokud není limitován ostatní vegetací). Výborně prosperuje také na skalách. Toleruje aridní klima a přehřívané povrchy.
- Faktor půdy
- Nenáročný. Spokojí se s minimálním půdním profilem. Velmi dobře roste prakticky kdekoliv, a to jak na půdách vápenitých, tak i na půdách kyselých, písčitých, kamenitých a minerálně velmi chudých.
Užitné vlastnosti
- Období hlavního estetického projevu
- XI-IV.
- Použití
- v současnosti hojně používaný a oblíbený druh. Zejména vhodný pro skupinové a půdopokryvné výsadby do zahradního detailu, především do soukromé zeleně, na alpina, ke kamenům, betonovým a dlážděným povrchům, na střešní zahrady atd.
- Choroby a škůdci
- významnější se nevyskytují.
- Růstové i jiné druhově specifické vlastnosti
- velmi dobře snáší znečištění a mětské prostředí, toleruje přehřívané povrchy.
Množení
- Množení
- Řízkování, Polovyzrálé řízky, Osní řízky a Bazální řízky
- Množení - poznámka
- základní druh se v Evropě prakticky nepěstuje. Četné kultivary se rozmnožují výhradně řízkováním.
- Odrůdy
- ´Bar Harbour´- šedomodré zbarvení jehlic,polštářovitý vzrůst, v zimně purpurový nádech, poněkud více jehlicovitých, do 0,3 m; ´Blue Chip´ - šedomodré zbarvení jehlic, šikmo vystoupavé větévky, zřetelně převažují jehlice jehlicovité, do 0,3 m; ´Douglasii´ - kobercovitý vzrůst, převážně šupinaté olistění, modravý vzhled na zimu do purpurova, 0,3 m; ´Glauca´ - ploše poléhavý vzrůst, šlahounovité letorosty, bujný vzrůst, modravý vzhled, převážně šupinovité ojehličení, do 0,4; ´Plumosa´- postranní větve poněkud vystoupavé, později rovněž polehlé, šedozelené ojehličení, husté, jehlice převážně jehlicovité, na podzim do vínově purpurové až bronzové, do 0,5; ´Prince of Wales´- ojehličení obojí, nejprve modravě zelené, později živě zelené, v zimě do purpurova, do 0,15 m; ´Prostrata´- kobercovitě poléhavý vzrůst, strnulý vzhled, vystoupavé špičky větví, převážně jehlicovité ojehličení, v zimě do bronzova, do 0,3 m; ´Wiltonii´- kobercovitě poléhavý, převážně šupinovité jehlice, stříbřitě modrý vzhled, do 0,15 m.
Celky sbírek
- Celky sbírek v areálu ZF
- BZA - Hospodářská a zásobní zahrada / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - K Lužánkám / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Okolí Rokle / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Okolí správní budovy / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Okolí Zahrady miniatur / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Pod pergolami / Botanická zahrada a arboretum Brno
- BZA - Staré arboretum - jih / Botanická zahrada a arboretum Brno
- Park - Formální zahrada / Zámecký park v Lednici
- C 1: záhon vpravo od hlavního vchodu / ZF - C - Výsadby v okolí budovy C (vybrané kultivary rostou směrem k ulici Valtická a v blízkosti antukového hřiště.)
- D 1: záhon pod okny laboratoří / ZF - D - Výsadby v okolí budovy D (vybrané kultivary rostou v okolí menzy a k ulici Valtická.)
- P 1: pole - záhon nejblíže státní silnice... / ZF - P - Experimentální zahrada - pole (vybrané kultivary se nachází v prostoru množárenské matečnice jehličnanů.)